חוברות עבודה – הסברים והמלצות

החוברות שאני מציינת כאן עוסקות בראש ובראשונה בחשיבה מתמטית. יחד עם זה, חלק מהפעילויות מאפשרות גם תרגול אינטנסיבי ומהנה. מומלץ שאתם ההורים תהיו מעורבים בעבודה של ילדיכם בחוברות. התיווך שלכם חשוב כדי להגביר את הלמידה וההנאה מהעבודה
תיווכים אלה יכולים לכלול הערות ושאלות לגבי:
– משמעות הפעילות,
– הקשר בין פעילות זו לפעילויות מתמטיות אחרות שעסקו בהם בעבר, ובין מצבים יומיומיים שהם פוגשים בחיים שלהם,
– הסיבות שבגללן הפעילות חשובה,
– ההנאה מהאתגר שהן מאפשרות,
– ההנאה מהפעילות המשותפת שלכם…
במשימות המאתגרות שבהן הפתרונות לא ברורים גם לכם, הניסיונות המשותפים שלכם לפענח את הדברים יעשירו אתכם ואת ילדיכם, גם בחוויה של חשיבה המשותפת, וגם בהבנתכם את המתמטיקה. מצד שני, כמו בכל עבודה מתמטית, יש להימנע מגילוי הפתרונות לילדים, גם כאשר אתם נהניתם והצלחתם לפתור בעיות לא פשוטות! במידה והילדים לא מצליחים להגיע לפתרונות בעצמם, כדאי לחפש דרכים לתווך להם כדי לעזור להם, אבל בסופו של דבר עליהם להגיע לפתרון הסופי בכוחות עצמם. סוג זה של תיווך נקרא 'בניית פיגומים': לאט לאט מוסיפים עוד פיסות מידע שמקרבות את הילדים לפתרון.
דוגמא פשוטה לבניית פיגום היא כאשר מבוגר מוסיף חלקי פאזל שעדיין ברמה גבוהה מדי כדי שהילד יצליח לפתור אותו לבד. המבוגר דואג להשאיר בסוף מספר חלקים שקצת מעבר לרמתו של הילד, כדי שיצטרך להתאמץ כדי להשלים אותו. המאמץ חשוב גם כדי לתת לילד את התחושה הנהדרת שמלווה התגברות על קשיים מצד אחד, גם כדי לטפח את היכולת שלו להיעזר בסבלנות שתעזור לו בכל מעשיו בחיים, וגם כדי לפתח את המוח שלו (ראו את החומר במדור 'מוח וחינוך'). יחד עם זאת, חשוב להיות קשובים לתגובות שלו ולספק את הפיגומים הדרושים כדי למנוע תחושות של תסכול שעלולות להרתיע אותו מעשייה דומה בעתיד.
דרך אחת לספק פיגומים אלה היא ע"י הצגת החוברות לילד בהתאם לסדר החוברות בסדרה (לאו דווקא על פי הגיל או הכיתה המצוין בהן). כל החוברות מסודרות לפי רמות, ולפחות בחלק מהמקרים תמצאו את הבסיס לדרכי הפעולה בפעילויות המתקדמות יותר בפעילויות המוקדמות. לכן לפעמים כדאי להתחיל עם החוברות הראשונות במקום לקפוץ מיד לרמות הגבוהות, גם כאשר אתם סבורים שהחוברות המתקדמות מתאימות לרמתם המתמטית הכללית של ילדיכם.

להלן רשימת חוברות מומלצות עם קישורים לרכישה. במידה ואמצא חוברות איכותיות נוספות, אוסיף אותן עם הזמן.
"חוקרים חשבון" – נילי אורן ותמי פיש
"כוחי במוחי – חוברת לפיתוח והקניית חשיבה מתמטית" – שקלרסקי שרון ואלכס
"בראש טוב – חשבון למתקדמים" – ציפי שמש ואידה שלום
"לאהוב חשבון" – מיכאל גרעין וג'ין אלברט