צביעת דפי צורות – הערות

יש הרבה יתרונות לצביעת דפי צביעה ע"י ילדים. פסיכולוגית, הצביעה עשויה להפחית לחצים, לעודד סבלנות, ובהתאם לסוג הדפים, לעודד יצירתיות. לאורך זמן, היכולת הגוברת שלהם לצבוע בתוך הקווים ולהשלים ציור שלם, עוזרת להתפתחות הביטחון וההערכה העצמית שלהם. לפעמים, הדפים יכולים לאפשר לילדים לבטא רגשות כמו התרגשות, כעס ותסכול – בתנאי שהמבוגרים מאפשרים ומעודדים אותם להתפרע בשימוש בצבעים לא מתאימים, בהפעלת כוח פיזי בפעולת הצביעה, ובלקיחת החופש לצבוע מחוץ לקווים.
התפתחותית, אחיזת הצבע בין האצבעות והניסיון לצבוע בתוך הקווים, משפרים קישורים מוטוריים, תיאום עין-יד וקואורדינציה. הצביעה דורשת ריכוז ומשפרת את היכולת של ילדים להתמקד במשימה.
מבחינה לימודית, הצביעה יכולה לעזור לילדים ללמוד על קווים מסוגים שונים, על צורות גיאומטריות, על פרספקטיבה ועל צבעים.
למרות כל זה, הצביעה בדפי צביעה מסורתיים, בהם ילדים צובעים דמויות שצוירו ע"י מבוגרים, עלולה ללמד אותם שהציורים שלהם עצמם לא מוערכים על ידי מבוגרים ושווים פחות מציורים של מבוגרים. ייתכן שילדים יצירתיים במיוחד לא יושפעו על ידי צביעת דפים אלה – הם באופן טבעי ימצאו את הדרכים שלהם להביע את היצירתיות שלהם ע"י השימוש במספר צבעים בתוך שטח אחד, או ע"י הוספת דמויות נוספות משל עצמם. אך לילדים אחרים, ההערכה הרבה הניתנת לצביעה יפה של דמויות של אחרים עלולה להוריד את תחושת היכולת שלהם לצייר ולעכב או לעצור את הניסיונות שלהם לצייר ציורים משל עצמם.
ישנן מספר דרכים לאפשר לילדיכם ליהנות מהיתרונות של צביעה בלי לסכן את היצירתיות שלהם.
ראשית, ישנם דפי צביעה שבהם ילדים צובעים שטחים שהם חלק מדגמים במקום חלק מציור דמויות שצוירו ע"י מבוגרים. בדפים מסוג זה, צביעה שונה של אותו דף בדיוק, יוצרת צורות שונות ויצירות שלמות שונות לחלוטין. הדפים מדגישים את החוקיות של דפי צורות ומזמינים את הילדים להוסיף את החוקיות של עצמם, בהתאם להחלטות של עצמם. כמו כן, הם מלמדים על התכונות של צורות גיאומטריות שונות ועל המרכיבים שלהם (לדוגמא, אם צובעים שני משולשים בצבע אחד, הם יכולים ליצור מרובע).
סוג אחד של דפים אלה הוא דפי המנדלות, שלהם מיוחסים סגולות מיוחדות (תכנסו לקישור https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4465349,00.html ). גם דפים אלה מקנים לילדים את האפשרות ליהנות מכל היתרונות של צביעה בלי להיפגע מהחסרונות שלה.
בנוסף על אלה, ניתן לתת לילדים קטנים דפים מהסוג המוכר, ששטחי הצביעה שלהם גדולים במיוחד, ולעודד אותם למלא כל שטח בצבעים שונים וצורות שונות.
דפים אלה ניתן למצוא כאן באתר, בחנויות המוכרות חוברות צביעה, או להוריד מהאינטרנט.